Písanie bolo v našej kultúre vždy považované za dôležitú zručnosť, no pokrokom v oblasti internetu, e-mailu a sociálnych médií sa stalo ešte dôležitejším. Kupujúci si vyberajú predajcov na základe ich písomnej prezentácie (na webe, Facebooku, atď.) a aj mnoho obchodných dohôd sa dnes uzatvára výhradne prostredníctvom e-mailu. Písať zaujímavo a dobre na Facebooku alebo Twitteri znamená dnes niečo ako byť „cool“ kedysi na strednej.
Či už ide o písanie v rámci sociálnych médií alebo o písanie textov, ktoré sa týkajú vášho biznisu, potrebujete vedieť, ako sa vyjadrovať zrozumiteľne a efektívne – od toho dnes závisí váš úspech. Trvá dosť dlho, kým človek nadobudne vynikajúce pisateľské zručnosti. Existuje však niekoľko vecí, ktoré sa dajú realizovať hneď s okamžitým pozitívnym výsledkom.
Tu je 5 tipov na to, ako si možno zlepšiť zručnosť písania:
1. Urobte prieskum
To, že poznáte podstatu témy, vášmu písaniu dodá presvedčivosť.
Vždy sa uistite, že máte o danej téme dostatočne veľa naštudované predtým, než o nej začnete písať. Odborné príklady a citované názory urobia napísané zaujímavejším a text jasne ukáže, že autor rozumie tomu, o čom píše. To, že poznáte podstatu témy, vášmu písaniu dodá presvedčivosť, čo je štandardom dobrého písania. Bez základných znalostí a presvedčivého písania sa veľmi jednoducho stane, že napíšete dlhý, nenáročný článok, ktorý ale v podstate o ničom nehovorí.
2. Kontrolujte a upravujte text
Ani talentovaní autori nedokážu napísať dokonalé dielo na prvý pokus.
Dobrí autori dávaju túto radu už po celé desaťročia (stáročia?) a tí zlí ju práve tak dlho ignorujú. Pravdou je, že dokonca ani talentovaní autori nedokážu napísať dokonalé dielo na prvý pokus a my, tí menej nadaní, potrebujeme najmenej dva alebo tri pokusy, aby sme veci dostali do správnej podoby. Prečítajte si svoj napísaný text 15 minút po tom, čo ste ho dokončili a určite nájdete nejaké chyby, ktoré ste spravili. Nezameriavajte sa však len na gramatiku a pravopis, uistite sa, že skontrolujete aj čitateľnosť, spád a štýl. Ak prvé čítanie pre kontrolu odhalí veľa chýb, potom je možno dobrý nápad zopakovať túto činnosť, veď opatrnosti nikdy nie je dosť.
3. Dostať sa k pointe
Snažte sa dostať k podstate rýchlo a udržiavajte záujem vašich čitateľov.
Čo sa vlastne pokúšate povedať? Je dôležité, aby ste poznali odpoveď na túto otázku a držali ju v popredí počas celého procesu písania. Čo majú spoločné takmer všetky dobré pisateľské výtvory, články a romány je, že čitateľa starostlivo vedú od pointy k pointe bez zbytočných „omáčok“. Snažte sa dostať k podstate rýchlo a udržiavajte záujem vašich čitateľov. Ak potrebujete niečo vysvetliť alebo popísať pre lepšie pochopenie, pokojne tak urobte, len neprekročte mieru. Nikoho nebaví čítať zbytočné „obkecávačky“, ktoré nikam nesmerujú.
4. Uvedomte si, pre koho píšete
Uvedomte si, komu text adresujete.
Písanie na osobný blog a písanie pre odborný web, hoci oboje je svojím spôsobom dôležité, sú dve odlišné úlohy, ktoré vyžadujú výber dvoch odlišných štýlov písania. Keby sa poplietli, znamenalo by to vážny problém. Tá istá rada platí pre všetko písanie – uvedomte si, komu text adresujete. „Nekydajte“ na solárne panely na enviromentálnom blogu a nepoužívajte nadávky alebo slang, keď to, čo píšete, slúži formálnym účelom. To, že poznáte adresáta, vám ušetrí mnoho problémov a pomôže textu, aby bol zaujímavejší a vhodný pre finálneho čitateľa.
5. Vyhnite sa bežným chybám
Ak si neveríte, dajte si opraviť text profesionálovi. Využiť môžete napr. službu Červené pero.
Aj keď nie je možné opraviť každú jednu gramatickú alebo pravopisnú chybu okamžite, môžete aspoň urobiť podstatný krok vpred a vyhnúť sa tým najbežnejším chybám. Nikdy nezabudnite kontrolovať a upraviť text, používajte program na kontrolu pravopisu a pravdepodobne tak zvládnete väčšinu problematiky písania. Samozrejme, stále tu máme ako problém používanie čiarok, ale to je už na iný článok… Ak si v tejto oblasti skutočne neveríte, oplatí sa nechať si opraviť text profesionálom. Môžete využiť napr. službu Červené pero, ktorá vám jazykovú korektúru urobí rýchlo a za dobrú cenu. Aj ten najlepší text z obsahového hľadiska pokazí neznalosť (v našom prípade) slovenského jazyka.
Máte nejaké nápady na pohotové vylepšovanie zručností písania? Podeľte sa o svoje nápady v komentároch.
Preložené z originálneho článku 5 Ways to Instantly Become a Better Writer.