Nepokladám sa za žiadneho marketingového guru. Je veľa lepších, skúsenejších, kreatívnejších ako som ja, ktorí sa marketingu priamo venujú. Marketing ale (našťastie) nie je žiadna zložitá veda, ktorej nemôžete rozumieť, ak ste ju nevyštudovali. Naopak, v kníhkupectvách sa už prehýbajúce sa poličky s populárno-náučným marketingom umiestňujú hneď vedľa bestsellerov, pretože je to téma, ktorá ľudí zaujíma.
Mnohí už pochopili, že za úspešnými ľuďmi (Steve Jobs, Mark Zuckerberg) a úspešnými značkami (Apple, Google, Facebook, atď.) stojí nielen sila ich osobnosti, ale aj skvelé self-promo. Ich príbeh sa teraz predáva v zhmotnenej podobe na niekoľkých stránkach papiera nielen ako svedectvo o tom, čo dokázali, ale aj ako návod na život. Ponúkajú rady, čoho sa máme držať, ako rozmýšľať a na čo sa sústrediť, ak chceme byť úspešní ako oni. Rizikom potom je, ak sa týmito odporúčaniami nielen inšpirujeme, ale úplne sa na ne spoliehame. No ako môžeme dokázať niečo podobné iba napodobňovaním druhých?
Ak sa chceme presadiť, ak chceme byť ľuďmi s túžbou rozvíjať sa, pracovať na sebe, svojich plánoch a plniť si svoje sny, musíme byť v prvom rade sami sebou. Byť sám sebou nie je klišé.
Na Slovensku i vedľa v Česku (v tomto prípade je “Československo” takmer spoločný trh) je mnoho talentovaných ľudí, ktorí sa zaoberajú rôznymi formami copywritingu. Alebo sa venujú marketingu, grafike, programovaniu, atď. (pretože tento článok môže byť inšpiráciou aj pre súvisiace profesie). Takíto talentovaní ľudia sa usilujú zakladať rôzne startupy, zamestnať sa v tých najlepších spoločnostiach, alebo sa skrátka len chcú presadiť v oblasti, ktorá ich zaujíma a ktorej sa chcú naplno venovať.
Nepochybne sa treba v prvom rade zdokonaľovať – v písaní, kreslení, programovaní, tvorení nápadov… Ale to je len jedna strana mince. Tou druhou je marketing seba samého. Pretože ak vás nebude nikto poznať, váš talent vám bude nanič.
Nasledujúce rady nie sú moje rady pre život v zmysle predchádzajúcich riadkov. Možno máte svoj vlastný recept na úspech. Ale ak potrebujete poradiť a od niečoho sa odpichnúť, môžu vás aspoň trochu nasmerovať. Ak sa vám nechce čítať, vypočujte si moju prednášku z BarCampu, kde som o tejto téme tiež hovorila:
1. Byť aktívny na Twitteri
Mne osobne pomohol Twitter v mojej kariére úplne radikálne. Začínala som v období, keď sa u nás Twitter len rozvíjal a keďže som bola ukradnutá aj tomu málu ľudí, ktorí tam boli, nadlho som sa odmlčala. Po nejakom čase som to vyskúšala opäť a snažila som sa byť vytrvalá. Veľa urobilo zopár mojich retweetov zaujímavých tweetov iných ľudí, ktoré sa zdieľali zase ďalej, po jednom takom zdieľaní mi pribudlo dokonca niekoľko desiatok followerov. To ma povzbudilo, a tak som začala byť aktívnejšia, doteraz Twitter využívam spolovice ako socializačný a spolovice ako vzdelávací nástroj. A práve možnosť neformálnej socializácie s ľuďmi, ku ktorým by som sa buď ťažko dostala alebo nemala šancu sa s nimi inak zoznámiť, mi priniesol obrovské kontakty. Tie mi slúžia na jednej strane na čerpanie ich skúseností, ale tiež pre svoje zviditeľnenie (nie však účelovo, na to pozor!). Kto je úprimný, čestný a zodpovedný, toho si ľudia všimnú a zapamätajú. Takému človeku je jednoduchšie pomôcť potom aj pri takých činnostiach, ako je konkrétne hľadanie práce, dohodenie nejakého “kšeftu”, sprostredkovanie ďalších kontaktov a pod.
2. Hovoriť príležitostiam áno
Nielen na Twitteri, ale hocikde v online i offline svete je mnoho podnetov a ponúk – od tých každodenných, ako je odporučenie prečítania si nejakého článku, až po konkrétne ponuky spolupráce. Čím budete v komunite známejší, tým viac vás budú ľudia sami oslovovať s rôznymi ponukami. Hovoriť áno všetkému je, samozrejme, hlúpe a kontraproduktívne. Ak však cítite, že ide o zaujímavú ponuku, ktorá vás môže posunúť niekde ďalej, neodmietajte ju. Každá je odrazovým mostíkom k niečomu väčšiemu.
3. Stretávať sa s ľuďmi
Ulietavanie na dokonalých workplacoch nie je ničím výnimočným, pretože mnohí trávime za počítačom naozaj veľmi veľa času. Iste poznáte aj ten pocit zápalu pre prácu, kedy ste za monitorom od rána do večera, pretože pracujete na niečom úžasnom. Rada “stretávať sa s ľuďmi” však nie je teraz len o nejakej zdravotnej prechádzke, pri ktorej si máte prevetrať hlavu alebo o tom, že máte tráviť čas so svojou rodinou a priateľmi. Je aj o tom, aby vaše kontakty neostali len v rovine virtuálnej. Ak máte možnosť, choďte na pivo s niekým, s kým sa poznáte zatiaľ len z Twitteru. Prijímajte pozvánky na párty, kde sa stretávajú ľudia ako vy. Zúčastňujte sa na konferenciách, campoch a stretnutiach, o ktorých sa dozviete. Nie je nad ľudský kontakt a aj z úplne banálnych pokecov môže vzísť niečo produktívne. Minimálne sa inšpirujete a upgradnete svoje virtuálne vzťahy.
4. Vzdelávať sa a zdieľať to
Už dávno neplatí, že kto má vedomosti, má moc. Ak si prečítate nejaký inšpiratívny článok alebo knihu, neznamená to, že čím viac ľudí si prečíta to isté, tým menšiu šancu máte vy na uplatnenie toho, čo sa v článku písalo. Na tom sú postavené všetky weby s tutoriálmi, inšpiratívne články, návody, téma time manažmentu a pod. Nájdite si skvelé zdroje, ktoré sa oplatí sledovať (či už cez Twitter alebo RSS) a ak vás niečo zaujme, zdieľajte to všade, kde sa dá. Ak sa vyznáte v nejakej oblasti, nebojte sa o tom písať na blog alebo častejšie tweetovať. Ľudia vás budú milovať, pretože uvidia, že sa nebojíte o svoje know-how, ale viete ho rozdávať ako váš osobný dar.
5. Byť pokorný a netlačiť na pílu
Všetko spomenuté by bolo bezcenné, ak by ste toto svoje promo robili účelne – preto, že je za tým nejaká nezdravá ctižiadosť. Je rozdiel medzi tým byť sebavedomý, ambiciózny a kalkulovať s každým svojím slovom a skutkom. Tiež sa neusilujte dokázať všetko naraz. Pravý úspech prichádza postupne a vtedy je najtrvácnejší. Ak sa budete neustále náhliť za ďalšími a ďalšími métami, zistíte, že vždy je nejaká ďalšia, ku ktorej musíte dobehnúť.
Celkom by ma zaujímalo, čo pomohlo vám? Ako ste sa presadili, ako ste rástli? Budem rada, ak sa podelíte o svoje skúsenosti v komentároch.
Ďakujem za inšpiratívny článok.
Ako učiteľ často rozmýšľam o tom, ako odpovedať žiakom na otázky typu: Prečo sa vzdelávať? Prečo nevyužívať vzdelanie a talent len na zarábanie peňazí? Prečo je dobré poskytovať svoje know-how aspoň niekedy zadarmo?
No a tu mám pekne krásne zhrnutých hneď viacero odpovedí. Takže ešte raz ďakujem!
ďakujem, teším sa z toho 🙂
Ahoj, ja budem mat zrejme trochu mimo otazku, no rad by som sa spytal, v akom systeme mas robenu web stranku; web vyzera uplne super, tak pokial to nie je tajomstvo, tak budem vdacny za info 🙂
Oliver
Dík, je to WordPress 🙂
Ahoj veľmi pekný článok, fakt ma inšpiroval. Hlavne som začal využívať Twitter a tiež si zriadim stránku a aj blog a tam budem dávať svoje vedomosti a skúsenosti. Moc ďakujem, každý článok čo som prečítal mi niečo dal do života. Teším sa na ďalšie články a isto ťa spomeniem aj v knihe.
Ó, je mi potešením, ďakujem! 🙂