Kto by nepoznal situáciu, kedy sa nám do žiadnej úlohy nechce? Sadneme si k nej, ale zrazu vidíme v byte neporiadok, prepadne nás hlad alebo sme úplne dehydrovaní. Je až zarážajúce, koľko kreativity sa v nás zrazu nájde pri zdôvodňovaní odkladu úloh. Inými slovami prokrastinujeme, čiže odsúvame úlohy na neurčito. Prokrastinácia je nepriateľ hlavne pre ľudí, ktorí nemajú nad sebou šéfa s varovne zdvihnutým ukazovákom.
Samozrejme, pri jej prekonávaní je potrebná dávka sebaregulácie. Je dôležité si uvedomiť, že bez snahy to nepôjde. Po prvotných bolestiach, kedy sa nútime do výkonu, bude odmenou pocit pohody z vykonanej práce a jej celkového zefektívnenia.
Sústredenie
Prvým krokom k úspechu je koncentrácia na prácu. Odstráňte preto všetky rušivé elementy. Vypnite sociálne siete, zapáľte si vonnú sviečku, pripravte dostatočný príjem tekutín a poďme na to!
To-do…
Jedným zo spôsobov, ktorý pomohol aj mne, je písanie to-do listu. Avšak zostavíme ho trochu inak. Povinnosti pri písaní neukladáme pod seba, ale nahádžeme ich na papier. Doslovne. Úplne náhodne ich napíšeme na papier.
Po spísaní povinností je potrebné si uvedomiť, ktoré úlohy sú akútne a treba ich vyriešiť čo najskôr, a tie si označíme červenou. V pokoji si ich zakrúžkujte, nebojte sa toho. Farebne si postupne odlíšime povinnosti podľa priority. Tieto krúžky postupne pospájame a vznikne to-do mapa. Cestička spojení vytvorí harmonogram práce.
Mne osobne sa osvedčilo, keď som striedala ťažké úlohy s ľahšími. Jej výhoda je v tom, že máme nielen zaznačené, čo chcem robiť, ale aj v akom poradí. A aby v tom bolo úplne jasno, zaznačíme si ešte aj časový harmonogram ku každému krúžku. Platí zlaté pravidlo – medzi úlohami si dať pauzu. Najlepšie desať alebo pätnásť minút a ak je to možné, dopriať si čerstvý vzduch.
Malá rada: Všetky úlohy si môžeme rozdeliť na čiastkové úkony. Celú tvorbu to-do mapy i s radami navyše nájdete vo videu.
…alebo Pomodoro?
Ide o techniku rozdelenia si úloh do časových intervalov. Spíšeme si zadania na splnenie a pre každú úlohu si vyhradíme 25 minút. Výborné je, ako pri to-do mape, rozdeliť si úlohy na čiastkové úlohy. Predsa len pomaly ďalej zájdeš. Najlepším spôsobom, ako dodržať predpísaných 25 minút, je nastaviť si budík. Po každom intervale je nutná päťminútová prestávka, kedy sa venujeme hocičomu inému, len nie úlohe. Ide o to, že podľa niektorých teórií sa nedokážeme sústrediť dlhšie ako 25 minút. Veľkú prestávku v čase od pol hodinky do hodinky si naplánujte po 4 časových intervaloch. A každú úlohu sa snažte dokončiť.
Malá rada: Viac o Pomodoro technike tu.
A rada na záver: Začnite už dnes =)
Autor: Zuzana Mráziková