Každý z nás vie písať, učili sme sa to v prvej triede, ale písať a písať je rozdiel. Ak chcete tvoriť kvalitné a zaujímavé texty, stojí to čas, trpezlivosť a v neposlednom rade veľa praxe. Samozrejme, nájdu sa medzi nami aj takí, ktorí majú už prax zvládnutú, ale tí menej zdatní by sa mali každý deň zdokonaľovať v umení písať.
Ponúkam vám 5ctipov, ako prejsť z čítania k tvorivému písaniu.
1. Čítajte, čítajte a ešte raz čítajte
Dnes píše skoro každý, vyberajte si preto, čo čítate. Knihy, časopisy či internetové stránky si voľte aj podľa toho, akému typu textov sa chcete venovať. Inšpirujte sa najlepšími. Texty, ktoré čítate najviac, ovplyvnia váš štýl písania. Okrem toho, čítaním si zlepšujete aj gramatiku.
2. Veľa píšte
Každodennými tréningami písania textov v praxi sa neustále zlepšujete. Píšte ďalej aj vtedy, ak si myslíte, že vaše texty či články nie sú dostatočne dobré. Cvikom sa cibríte k dokonalosti.
3. Buďte prirodzení
Používajte slová, ktoré sú nenútené a vám prirodzené. Využívanie zložitých slov neznamená, že váš text bude lepší. Môžete potom vyznieť umelo, namyslene či povýšenecky. Zasiahnite svojich čitateľov správnymi slovami, ale pre vás prirodzenými.
4. Buďte struční a jasní
Vy najlepšie viete, čo chcete povedať. Snažte sa vyvarovať dlhým a komplikovaným súvetiam. Tvorte jednoduché vety. Nezabúdajte, pre koho píšete, vytvárate texty pre iných ľudí a nie pre seba. Nepoužívajte zbytočne odbornú terminológiu v textoch, ktoré to nevyžadujú.
5. Vyhnite sa klišé
Snažte sa skladať nové a originálne vety. Vyvarujte sa zaužívaných ošúchaných slovných vyjadrení a metafor. Oživte svoj písomný prejav o odvážne a kreatívne slovné spojenia. Experimentujte.
Pri písaní odkrývame svoju osobnosť, ukazujeme kúsok seba svetu vôkol. Americký psychológ E. P. Torrance tvrdí, že preto je pre tvorivého človeka práve odvaha dôležitým predpokladom úspechu. Avšak odvaha nie je predpokladom úspechu iba v písaní…