Niekto si texty kontroluje sám, iný túto dôležitú úlohu ponecháva iným. Autokorekcia je vítaná, avšak dva páry očí vidia viac.
Text si žiada dvoch
Aj vy ste si ešte počas štúdií všimli, že niekto sa s pravopisnými zásadami v krvi narodí a niekoho kvalitou pravopisu zahanbí aj žiak základnej školy? Možno má talent na matematiku…
V každom prípade by sme naše jazykové vzdelanie nemali zanedbať, pretože sa pred druhými nechceme hanbiť, zvlášť ak si píšeme vlastný blog alebo tvoríme texty na weby.
Žiaľ, málokedy si autori textov môžu dovoliť platiť vlastných korektorov/editorov/jazykových redaktorov, a tak im často neostáva iné ako si texty kontrolovať sami po sebe. Prejsť si článok raz-, dvakrát síce môže dopomôcť k odstráneniu niektorých preklepov alebo kostrbatej štylistiky, ale stále sú tu detaily, ktoré autor textu nevníma. Keďže text písal a niekoľkokrát sa k nemu vracal, slovosled už pozná naspamäť.
Tak sa môže stať, že si domyslí chýbajúce slová alebo prehliadne tie, ktoré sú tam navyše. Práve preto je vhodné, aby text čítal niekto nezaujatý, kto zároveň dokáže posúdiť nielen jeho pravopisnú, ale i obsahovú stránku a navrhne vhodné úpravy.
Pravidlá slovenského pravopisu v hlavnej úlohe
Niektorí autori textov ani netušia, koľko práce je pri redigovaní ich myšlienok. Niekedy má aj profesionál čo robiť, aby v texte využil synonymá, nespisovné slová nahradil spisovnými a pri neustálom dopĺňaní alebo vymazávaní čiarok nedostal syndróm karpálneho tunela.
Napriek tomu si trúfate učesať svoje texty sami? Potom jedine s platnými kodifikačnými príručkami. Hľaďte však aj na typografickú stránku textov, ktoré píšete. Viete, ako sa správne zapisuje priama reč, ako je to s medzerami pri interpunkčných znamienkach alebo značení čísel? Často sa stretávame aj s nesprávne vytvorenými skratkami alebo zle členenými odsekmi.
Ak má váš web pôsobiť profesionálne, nie je na škodu prizvať na pomoc odborníka. Píšete pre verejnosť, tak jej svoje myšlienky podsúvajte vo vhodnej forme.