Slovenčinu často označujú za jeden z najťažších jazykov sveta. Niet divu, skloňovanie, vybrané slová a mnohé pravopisné výnimky nie sú jednoduché na zvládnutie a je potrebné sa ich naučiť. V ktorých gramatických javoch a slovách sa ľudia mýlia najviac a na ktoré by ste si mali dať pozor?
- spontánny nie je spontálny
- namiesto potencionálny použite potenciálny
- súčasnosť sa píše bez „t“ uprostred slova
- permanentka nie je pernamentka, toto slovo označujúce predplatenú vstupenku, pochádza z prídavného mena permanentný.
- ani „hamba“ v slovenskom jazyku neexistuje, ide o hanbu
- nepoužívajte ani výraz „jedná sa o“, je nespisovný. Podobne ako „varianta“, v slovenčine máme ten variant.
- môžeme, nie môžme. Slovo môžme v slovenčine neexistuje.
Neviete si rady so slovami „zástrčka“ a „zásuvka“? Druhá spomínaná označuje miesto, kam zástrčku vsunieme, aby sme pripojili elektrický spotrebič.
A to zďaleka nie je všetko. Ak vám robí problém naša mena, euro sa skloňuje podľa vzoru mesto a píše sa s malým začiatočným písmenom.
Ako je to s predložkami, zámenami a ypsilonmi?
Ak sa neviete rozhodnúť, či vo vete napísať s/so alebo z/zo, pomôže vám jednoduchá pomôcka.
S/so sa vždy píše v prípade, že ide o pád inštrumentál a vy sa pýtate s kým?, s čím? Z/zo použijete v prípade genitívu, keď sa pýtate z koho?, z čoho?
Napadlo mi či napadlo ma? Ak ide o nápad či myšlienku, tá napadne vám. Napadnúť vás môže napríklad pes.
Ak používate vo vete -krát, vždy tieto slová píšete spolu – napríklad jedenkrát. Avšak, jeden raz napíšete oddelene.
Aj problematika dĺžňov je v slovenčine častá. Najmä v spojitosti so zámenami. Napíšete svojim či svojím? Množné číslo sa používa bez dĺžňa, jednotné číslo sa píše s dĺžňom. Osvojte si toto pravidlo aj pre zámená môj, tvoj, náš, váš.
Diskutovanou kategóriou je aj používanie tvrdého alebo mäkkého i pri slovách oni, sami či radi. Mäkké i sa viaže na životný mužský rod a v prípadoch, kedy nevieme určiť rod. Ony, samy a rady píšeme pri neživotnom mužskom, strednom a ženskom rode.
Aj vykanie býva pre mnohých problematické. Sloveso sa pri vykaní nachádza vždy v druhej osobe množného čísla. V praxi to znamená, že ho nikdy nepoužívate napríklad takto: Bola by ste taká dobrá? Správne je – boli by ste taká dobrá?
Pekný či pekní?
Vzor pekný je návodom pre písanie mnohých prídavných mien, zámen i čísloviek. Týka sa tých, ktoré majú pred ohýbacou príponou tvrdú alebo obojakú spoluhlásku. V týchto prípadoch píšete ypsilon, jedinou výnimkou je nominatív množného čísla.
V pluráli mužského rodu sa píše mäkké i, rovnako tak v inštrumentáli v príponách –mi a -ami píšete vždy mäkké i.
Aj písanie čiarok býva pre mnohých „španielskou dedinou“. Písanie čiarky pred spojkou „a“ už poplietlo mnohých, pretože obvykle sa pred ňu čiarka nepíše.
Avšak, existuje niekoľko výnimiek. Ako napríklad pred „a teda“, „a pritom“, „a preto“, či „a tak“.
Slovenčina je plná rôznych výnimiek, ktorých objasnenie by bolo minimálne na niekoľko samostatných článkov, my sme pre vás zhrnuli tie najčastejšie.