Dostali ste do rúk text, ktorý treba upraviť tak, aby lahodil očiam po štylistickej, obsahovej aj gramatickej stránke? Tu je jednoduchý návod, ako postupovať pri úprave textov.
1. Čítanie – vnímam obsah textu
Či to bude článok na web, alebo čosi, čo sa bude publikovať v tlačenej forme, vašou prvou úlohou bude porozumieť obsahu textu a nejasné myšlienky upraviť tak, aby sa čitateľ nemusel nad textom pozastavovať.
Takto ľahko odhalíte aj chyby, ktoré sa do textu dostali z autorovej nepozornosti – autor omylom zamení meno postavy, použije iný odborný názov či popletie názov mesta. Keď text čítate prvýkrát, neriešte čiarky ani hrúbky, lebo by ste prestali detailne vnímať obsah textu a boli zbytočne rozptyľovaní.
2. Čítanie – odstránim gramatické chyby
Teraz sa už môžete realizovať aj na pravopisnom poli. Ak si niektorým javom nie ste istí, použite klasický alebo online slovník. Keď sa vás autor textu spýta, prečo ste mu konkrétnu vec v texte opravili, budete sa vedieť obhájiť normami slovenského jazyka. Písanie veľkých a malých písmen, interpunkcia, písanie y/i či ohýbanie slov nemusíte mať úplne v malíčku, stačí vedieť, kde treba správnu odpoveď hľadať.
3. Čítanie – pohrám sa so štylistikou textu
V závere textových úprav sa sústredíte na odseky a slovosled, príp. máte poruke synonymický slovník, vďaka ktorému sa všetko dá vyjadriť viacerými spôsobmi, v závislosti od charakteru textu (či je odborný, umelecký, publicistický…).
Ak si to text vyžaduje, nebojte sa zmeniť titulky, názvy kapitol či medzititulkov alebo medzi sebou poprehadzovať niektoré odseky tak, aby bola v texte zachovaná logická následnosť. Hotový text musí čitateľ prečítať doslova jedným dychom, teda ho nevyruší stavba viet ani jazyk textu.
4. Čítanie – overovanie faktov
Vyskytujú sa v texte mená osôb, miest, číselné údaje alebo názvy, ktorých zapisovaním si nie ste istí? I v tomto prípade vám veľkú pomoc poskytne náš priateľ Google. Ale pozor, Wikipédia nemusí byť tým najdôveryhodnejším zdrojom, zvlášť keď si uvedomíme, že tam hocikto môže pridávať informácie či čosi zmeniť. Aj samotného autora môžete požiadať, aby si niečo overil zo zdroja, ktorý pri písaní použil.
Úprava textov nie je žiadna veda, len si treba nájsť systém a pristupovať k práci zodpovedne. Dnešný čitateľ je háklivý, ak sa niekde vyskytne chyba, a dokáže i z komára spraviť somára.