V súčasnej dobe sa na trhu práce čím ďalej, tým viac uplatňujú ľudia pracujúci na voľnej nohe – a z domu. Nielen copywriter, ale programátor, prekladateľ aj projektant trávi o samote zhrbený nad prácou celý deň. V domácom prostredí, v ktorom sa v tom lepšom prípade presuniete po prvej káve z izby do izby, je niekedy náročné udržať si správnu pracovnú morálku a ešte náročnejšie aj potrebnú dávku kreativity.
Stačí však dodržiavať niekoľko jednoduchých rád a podarí sa vám využiť svoj kreatívny potenciál aj v domácom prostredí.
1. Nastavte si budík
Pre mnohých copywriterov (a ostatné povolania na voľnej nohe) sa zo začiatku môže zdať hlavným lákadlom voľná pracovná doba, pri ktorej vás nikto nevyháňa z postele. Treba si však uvedomiť, že za vás tú prácu nikto iný nespraví a pokiaľ si chcete užiť aj nejaký voľný čas, nemali by ste ho celý prespať! Či už sa vám pracuje lepšie v noci alebo od skorého rána, stanovte si presnú hodinu, o ktorej začnete každý deň pracovať. Získate tak potrebnú disciplínu a oddelíte si pracovný a voľný čas.
2. Keď pracujete, nie ste doma
Hoci sa zdá byť práca z domu ideálne riešenie pre vedenie domácnosti, na vašu prácu to môže mať iba negatívny dopad. Potrebujete upratať alebo navariť? Spravte to pred alebo po pracovnej dobe. Aj v prípade, že je už doma aj vaša rodina alebo partner/ka, vysvetlite im, že pracujete. Vyrušovanie každých 10 minút vašej práci neprospeje. To, že máte kanceláriu doma, neznamená, že ste vždy poruke.
3. Užite si tú slobodu
Napriek predchádzajúcim dvom bodom práca z domu prináša so sebou aj množstvo pozitívneho. Porušujte svoje pravidlá a pracovné zvyky. Pozor, najprv si však ich musíte vytvoriť! Keď sa skutočne necítite na prácu, nesiľte to. Niekedy je efektívnejších 15 minút odpočinku ako hodina neprítomného pozerania na monitor.
4. Nezabudnite na socializáciu
Pri práci z domu sa poľahky môže stať, že prežijete celý týždeň v pyžame a rozprávať sa budete len sami so sebou, aj to v duchu. Kreativitu a nové námety však získate predovšetkým od ľudí a okolitého sveta. Vyčleňte si minimálne dva večery do týždňa na posedenie s priateľmi alebo nejaký koníček. Inšpirujete sa a objavíte nový pohľad na vec. Máte veľa práce? Choďte z času na čas pracovať do kaviarne.
Autor: Monika Šeniglová