Pablo Picasso, slávny kreatívny umelec, sa raz prechádzal po trhovisku, keď v tom ho zastavila jedna žena a povedala mu: „Pán Picasso, som vašou veľkou fanúšičkou, mohli by ste mi niečo nakresliť?“ Picasso sa usmial a na malý kúsok papiera niečo rýchlo nakreslil. „Nech sa páči, cena je jeden milión dolárov.“ povedal s úsmevom žene a podal jej nakreslené umelecké dielo na malom papieri. „Ale pán Picasso, veď vám to trvalo nakresliť iba 30 sekúnd!“ obhajovala sa žena. Picasso jej na to odpovedal: „Trvalo mi tridsať rokov, aby som bol schopný nakresliť to za 30 sekúnd.“
Kreativita nie je niečo, čo padá z nebies. Kreativita je niečo, na čom neustále pracujeme a v čom sa zlepšujeme.
Väčšina úspešných ľudí, či už umelecky založených alebo nie, sa zhodne na tom, že im trvalo „iba“ niekoľko dekád, kým sa stali majstrami vo svojom remesle.
Všetci v sebe máme zabudovaného kreatívneho génia, ktorého potrebujeme zobudiť a následne s ním chodiť do kreatívnej posilňovne a donútiť ho makať, makať, makať. Ako vaša osobná kreatívna trénerka, vám v tomto článku prezradím pár tipov ako na to.
1) Vytvárajte veci, ktoré pôjdu rovno do koša
Vzdajte sa svojho perfekcionizmu na malú chvíľu. Aby ste prišli s fakt prevratným inovatívnym nápadom, musíte zo seba najprv dostať tisíce nápadov, ktoré budú pravdepodobne smerovať rovno do koša. Väčšina ľudí robí tú chybu, že nechce vyzerať hlúpo alebo neschopne pred ostatnými, a tak vyčkávajú na pravú chvíľu, kedy sa ozvať. Lenže… ako sa vraví, ten, kto sa hlúpo pýta, bude považovaný za hlupáka v danú chvíľu, ale ten, kto sa neopýta vôbec, zostane hlupákom do konca života.
Brainstorming je kreatívna technika, ktorá podporuje vytváranie nových nápadov. Jedným z hlavných kritérií je dostať zo seba toľko rôznych nápadov, koľko je vo vašich silách. Nápady sa nesmú v prvej fáze posudzovať a môžu byť akokoľvek hlúpe, smiešne alebo nereálne. Dokonca čím uletenejší nápad, tým lepšie. V druhej fáze brainstormingu príde spoločná segmentácia a užší výber nápadov. V poslednej fáze sa vyberie najlepší, prípadne najlepšie nápady. Často sú nimi práve tie najbláznivejšie, ktoré by ste za normálnych okolností neodvážili vysloviť nahlas. Ak v sebe chcete prebudiť kreatívneho ducha, musíte byť ochotní vytvoriť aj odpad a občas byť tak trochu za blázna.
Ak máte prvú lekciu zvládnutú, presunieme sa na ďalšiu.
2) Stanovte si harmonogram a držte sa ho
Táto lekcia sa nebude asi väčšine z vás páčiť. Ani mne sa nepáči. Poviem vám ale jednoduchý dôvod, prečo je nutné naplánovať si presný časový harmonogram a riadiť sa podľa neho. Ak sa musíte rozhodovať, či vôbec a kedy budete pracovať, mrháte tým nielen drahocenným časom, ale aj vašou energiou, ktorá nie je nekonečná. Ak si nestanovíte harmonogram, budete sa musieť spoľahnúť iba na vašu motiváciu a večer pred spaním si poviete: „Dúfam, že budem mať zajtra motiváciu konečne niečo urobiť.“
Zaujíma vás, čím sa odlišuje amatér od profesionála? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Profesionál je amatér, ktorý to nevzdal ani v zlých časoch. Profesionál je človek, ktorý sa každý deň venoval svojej činnosti, aj keď mu došla motivácia. Je to tak trochu superschopnosť, ktorá patrí všetkým víťazom. Ak k ním chcete patriť aj vy, musíte sa v mojej kreatívnej posilňovni objaviť každý deň.
Pracujte na svojej disciplíne a stanovte si priority. Ak budete mať svoje ciele stále pred očami, bude pre vás jednoduchšie nevzdať to pri prvej prekážke. Tak čo, presunieme sa na poslednú lekciu?
3) Prekážky, obmedzenia a nátlak sú priateľmi kreativity
Máte v živote nejakú prekážku, ktorá vám bráni robiť to, čo chcete? Napríklad ste príliš nízky, ale chcete hrať basketbal? Na rozdiel od dvojmetrového Michaela Jordana budete musieť vymyslieť kreatívnejší spôsob ako dať kôš. Prekážka vás donúti zapojiť svoju kreativitu a hľadať iné alternatívy.
Mnohí z vás mi dáte za pravdu, že časový nátlak vás motivuje konečne s niečím pohnúť a dokončiť rozpracované veci. Pokiaľ vám takzvane horí pod zadkom, tak zo seba často vyprodukujete také veci, o ktorých by sa vám bežne nesnívalo. Pre rozvoj kreativity odporúčam stanoviť si deadline, ktorý nie je nesplniteľný pre smrteľníkov, ale zároveň je trošičku nad vaše možnosti. Predovšetkým, ak pracujete z domu a venujete sa tak ako ja kreatívnemu písaniu.
Každý umelec mal obmedzené nástroje, s ktorými mohol pracovať. Každý športovec bol limitovaný svojími schopnosťami a každý podnikateľ mal obmedzený počet zdrojov. Ak chcete rozvíjať svoju kreativitu, musíte si zo svojich obmedzení a prekážok urobiť priateľov a naučiť sa s nimi pracovať.
Na záver rozprúdim vaše kreatívne myslenie otázkou: Koľko možných využití by ste našli pre kocku lega? Zamyslite sa a vymyslite aspoň 10 rôznych spôsobov využitia. Moje využitie: Kocku dať do papuče svojmu bratovi a tak trošku ho tým nahnevať, pretože nič nebolí viac, ako stúpiť bosou nohou na kocku lega. Au 🙂