Prácu jazykového redaktora/korektora ocení len ten, kto to už raz robil. Keď si predstavíte, za aký krátky čas musí tento redaktor prečítať celé vydanie časopisu, a to nielen raz, ale aj 3- a viackrát, možno až vtedy budete schopní vydavateľstvu odpustiť pár preklepov, ktoré v čísle svojho obľúbeného časopisu nájdete.
Čísla, adresy, mená
Pri opravovaní textov akéhokoľvek periodika, lifestylového alebo detského, si treba dať pozor na veľa vecí. V prvom rade je to titulná strana, na ktorej by sa chyby nemali vyskytovať vôbec, a zároveň by mala obsahovať všetky potrebné náležitosti (názov, číslo, mesiac a rok vydania, cenu periodika, cenu predplatného, ISSN a meno vydavateľa). Aj v tiráži musia byť mesiac čo mesiac aktualizované údaje o vydaní. Korektor si všíma, či sú v periodiku správne uvádzané mejlové adresy redakcie (alebo inzerentov vyhlasujúcich súťaž), aby mohli odpovede čitateľov doraziť na správne miesto. Takisto je dôležité sledovať, či sú vlastné mená v príspevkoch redaktorov napísané správne. Ak sa korektor stretne s cudzím slovom alebo neznámym názvom, vždy je dobré si jeho zapisovanie overiť v slovníku alebo na internete.
Obrázky a popisy k nim
Pri uzávierke čísla časopisu/novín má grafik množstvo povinností, pretože okrem vlastných príspevkov redakcie rieši aj inzerciu. V počítači má množstvo súborov, priečinkov, a tak sa môže stať, že sa pri zalamovaní ozve redakčný škriatok, ktorý mu obrázky pomotá. Raz za čas sa to stane. Preto by si mal korektor všímať, či obrázok sedí k téme, o ktorej je daný článok, príp. či sedí ku konkrétnemu medzititulku. Niekedy grafik môže presunúť na strane kúsok textu, ale zabudne k nemu pripojiť obrázok, a chaos je na svete. Pozor si treba dať aj na popisky k obrázkom a fotografiám. Zlomyseľní čitatelia sú schopní aj z malého omylu spraviť škandál súci do hlavného televízneho spravodajstva.
Pravdivosť informácií
Za obsahovú správnosť článkov zodpovedajú, samozrejme, samotní autori príspevkov, keď sa však korektorovi niečo nezdá, môže autorovi poslať komentár, aby si danú informáciu ešte raz overil. Môže sa napríklad stať aj to, že v čase, keď redaktor písal svoj článok, bola situácia úplne iná, ako keď článok vychádzal (úmrtia, rozvody celebrít, nové zákony). Všeobecný prehľad korektora je vždy vítaný. Takisto je dobré kontrolovať názvy rubrík, mená autorov článkov a zdroj fotografií, ktorých uvedenie by nemalo nikdy chýbať.
Kontrola zalomenia
Okrem pravopisných a štylistických chýb, ktoré sa často vynoria až pri treťom čítaní, si korektor všíma aj to, či sa text pri neustálom grafickom vylepšovaní nerozhádzal. Aj to sa občas stáva – grafický redaktor môže v procese tvorby čísla neustále meniť typ a farbu písma, štýl pozadia, rozmiestnenie obrázkov aj textu. No kým on sa pozerá na grafickú stránku časopisu, nemusí si všimnúť, že sa niečo udialo s obsahom – text v stĺpčekoch sa môže presunúť na iné miesto, vymaže sa alebo je nahradený iným, nezmyselným textom. Preto aj keď si korektor prečítal články 3-krát (povedzme raz vo Worde, dvakrát po zalomení), nikdy nie je na škodu ešte finálna kontrola – a teda či grafik zaviedol správne všetky jeho návrhy na opravu a či sa popri tom niekde niečo nepokazilo. Vždy však platí, že úplne poslednú korekciu periodika vykonáva sám šéfredaktor.
Zhovievavosť
A čo dodať na záver? Práca na úpravách textov periodika je v mnohých prípadoch oveľa ťažšia ako korekcie kníh. Na redigovanie a korektúry textov je väčšinou iba málo času. Napr. pri takom mesačníku sú to často iba dva týždne (alebo menej). Čo všetko musí korektor podstúpiť? Prácu cez víkendy, počas večerov, a keď sa s uzávierkou nestíha, tak často treba rátať aj s ponocovaním. Texty číta niekoľkokrát, niektoré zalomené strany sa viackrát zmenia, a preto sa môže stať, že niektoré už pozná takmer naspamäť a mozog už nie je schopný odhaliť napr. preklepy v slove či chýbajúce alebo opakujúce sa slová. Ak sa teda s niečím podobným v časopisoch stretnete, vedzte, že to nie je v dôsledku korektorovej negramotnosti, ale jeho prepracovanosti. Schválne, skúste si aj vy každý mesiac prečítať 80-stranový časopis aspoň trikrát. Bude vás to baviť? 🙂